• Kulleriga kojuvedu Tallinna linna piires 6 € või tule ise järele.
  • Püsivalt soodsad hinnad! Alati värsked tooted! Igale maitsele midagi! Üle 10 000 toote!
  • Kiire ostuprotsess. Ostes kuni 14:00, tarne kulleriga järgmisel tööpäeval. Tarned Omniva pakiautomaati 2-3 tööpäeva!
  • Kulleriga kojuvedu Tallinna linna piires 6 € või tule ise järele.
  • Püsivalt soodsad hinnad! Alati värsked tooted! Igale maitsele midagi! Üle 10 000 toote!
  • Kiire ostuprotsess. Ostes kuni 14:00, tarne kulleriga järgmisel tööpäeval. Tarned Omniva pakiautomaati 2-3 tööpäeva!

TASAKAALUSTATUD TOITUMINE - MIS JA KUI PALJU PEAKS OLEMA TALDRIKUL?

TASAKAALUSTATUD TOITUMINE - MIS JA KUI PALJU PEAKS OLEMA TALDRIKUL? TOITUMINE
12.11.2020

Tasakaalustatud toitumine on vajalik meile kõigile, selle poole vaadatakse esimesena kui enda elu tahetakse muuta tervislikumaks ning energilisemaks. Tasakaalustatult saab toituda väga erinevalt kuid kõige populaarsem viis on kasutada taldrikureeglit.

Taldrikureegel on abivahend panemaks kokku lõuna ning õhtusööki nii, et keha saaks tasakaalustatud toitu.

 

Taldrikureegel

Taldrikureegel vaatab lähemalt erinevaid toidugruppe ning paneb need erinevatele taldriku osadele mõeldes kui palju ruumi, mis toidugrupile jäetakse. See aitab meil planeerida erinevaid toidukordi võttes arvesse meie keha vajadusi ning olles kindel, et me saame toidust piisavalt vitamiine ning teisi vajalike aineid.

Eelnevalt sai mainitud, et taldrikureegel on mõeldud lõuna,-ning õhtusöögi jaoks ning põhjus selleks on lihtne. Hommikusöögiks on hea süüa süsivesikurikast või muud energilist ning verd liikuma panevat toitu ning jooki nagu näiteks kohvi/tee ning tatrapuder.

Kõige tugevam söögikord peaks olema aga lõunasöök kuna süües õhtusöögiks väga energiarohket toitu ei ole kehal sellega enam midagi peale hakata. Peale lõunasööki liigume me ringi, teeme tööd või trenni siis peale õhtusööki lähme me üpriski kiiresti magama, mistõttu võivad õhtusöögid olla kergemad.

 

Kuidas taldrikureeglit kasutada?

Võtke endale ette tühi taldrik ning kujutage sinna ette erinevaid jooni jagades taldriku kolmeks.

  • Pool taldrikust tuleb jätta salatile, köögiviljadele, puuviljadele;
  • Veerand valgule ehk lihale, munale, kalale (põhitoidule);
  • Ülejäänud veerand aga kartulile, riisile, tatrale, makaronidele või muudele teraviljadele.

Söögi kõrvalt ei tohi unustada ka vedelike tarbimist ning mis on veel parem kui puhas vesi. Päevas tuleks täiskasvanul inimesel vett juua umbes poolteist liitrit kuid kogu see vesi ei pea tulema pudelist või tassist. Ka erinevad toiduained sisaldavad vett nagu näiteks arbuus, kurk, melon, brokoli, maasikad jpms.

Me saame vajalikud ained enda kehale justnimelt toidust, mistõttu on oluline toituda võimalikult vaheldusrikkalt. Süües iga päev samasugust toitu ei saa me piisavalt vitamiine kätte, mistõttu võime me muutuda väsinuks ning kergesti ärrituvateks.

Pool taldrikut täidavad puu ning köögiviljad.

Nagu näha siis kõige suurem osa meie taldrikul on jäetud niiöelda värskele toidule puu,- ning juurviljadele, samuti marjadele. Mida värvilisem on see pool taldrikust seda parem on kuna me saame sealt poolt kätte nii vitamiine, mineraalaineid kui ka kiudaineid. Puuviljad ning köögiviljad pannakse ühte kohta kuid nagu me teame, sisaldavad puuviljad ning marjad rohkelt suhkrut, millega ei tasuks liialdada, ruumi peaks jätma ka köögiviljadele.

Veerand taldrikut on täidetud teraviljadega või kartuliga

Veerand taldrikust läheb teraviljadele ning näiteks kartulile. Veerand selle tõttu kuna tegemist on toiduainetega, mis annavad rohkem energiat. Väga tähtis on siinkohal jälgida, et süüakse täisteratooteid. Nisutooted on tihti tühjad kalorid, mis ei täida kõhtu, samuti tuleks valida täisteraleiba ning pastat. Lihtsalt öeldes tuleb valida vähesel määral töödeldud tooteid.

Valgud täidavad ülejäänud osa taldrikust

Ülejäänud osa taldrikust loovutame me valgule. Siinkohal võib süüa nii liha kui ka muid valgurohkeid tooteid nagu muna, tofu, kala, pähkleid, kaunvilju.

Ära ei tohiks unustada ka piimatooteid nagu näiteks keefir, jogurt, juust. Hapendatud piimatooted sisaldavas endas rohkelt piimhappebaktereid, mis on head seedimisele. Piimatooteid on hea süüa söögi kõrvale või eraldi päeva jooksul.

Keefiris on piimhappebaktereid, mis soodustavad seedimist.

 

Tasakaalustatud toitumine

Tasakaalustatud toitumine on lihtsalt öeldes vaheldusrikka toidu söömist. Süüa tuleb nii puuvilju, juurvilju, valku kui ka teravilju. Meie ümber on väga palju erinevaid maitseid ning tasakaalustatud toitumine aitab meil neid kõiki nautida. Kõige vähem tuleks süüa raskelt töödeldud toiduaineid kuid neid ei pea enda söögilaualt täielikult keelama.

Kindlasti ei tohiks mõelda vaheldusrikkast söömisest kui dieedist. Keelatud ei ole magusa söömine või enda lemmikjookide joomine, rõhk on sõnal tasakaal! Söök teeb meid õnnelikuks ning mida tervislikum see on seda kauem püsime me õnnelikud ning terved.

Tervislikku eluviisi saab alustada megaturult, kust leidub mitmeid erinevaid maitsvaid tooteid igaks söögikorraks.