• Kulleriga kojuvedu Tallinna linna piires 6 € või tule ise järele.
  • Püsivalt soodsad hinnad! Alati värsked tooted! Igale maitsele midagi! Üle 10 000 toote!
  • Kiire ostuprotsess. Ostes kuni 14:00, tarne kulleriga järgmisel tööpäeval. Tarned Omniva pakiautomaati 2-3 tööpäeva!
  • Kulleriga kojuvedu Tallinna linna piires 6 € või tule ise järele.
  • Püsivalt soodsad hinnad! Alati värsked tooted! Igale maitsele midagi! Üle 10 000 toote!
  • Kiire ostuprotsess. Ostes kuni 14:00, tarne kulleriga järgmisel tööpäeval. Tarned Omniva pakiautomaati 2-3 tööpäeva!

TOIDUPÜRAMIID - TOITUMISE PÕHITÕDE

TOIDUPÜRAMIID - TOITUMISE PÕHITÕDE püramiid
23.09.2020

Tervislik toitumine on hea tervise aluseks ning sellest tuleb kinni hoida igapäevaselt. Meie elu lihtsamaks tehes on välja töötatud toidupüramiid, mis on visuaalne näide sellest, mida ning kui palju me peaksime sööma. Toidupüramiidi plakatid on väga populaarsed ning neid riputatakse ülesse ka nii koolisööklatesse kui ka haiglatesse. Järgmisena vaatame me aga toidupüramiidi ülesehitust.

 

Toidupüramiidi ülesehitus

Püramiid on visuaalne näide, sellest mida ning kui palju me peaksime sööma. Toidupüramiid ei ole vaid Eestisisene teema, vaid seda kasutatakse üle terve kogu maakera kuna kõik inimesed vajavad sarnaseid vitamiine ning mineraalaineid, et püsida tervena.

Toidupüramiid koosneb viiest levelist, millest alumine ehk kõige suurema alaga level näitab toiduaineid, mida peakime sööma kõige enam. Mida kõrgemale ronida, seda vähem meil neid toiduaineid on vaja. Iga püramiidi tippu kaunistavad maiustused, nisu ning suhkur, mis tähendab, et neid tuleks süüa kõige harvemini.

 

Suurim toidugrupp

Kõige alumine level ehk kõige suurem level koosneb erinevatest teraviljadest (täisterajahu) ning kartulist.

  • Teravili sisaldab endas suurel hulgal erinevaid mineraalaineid, mistõttu on nad tervislikud ning hoiavad kõhu täis. Tähele tuleb aga panna asjaolu, et koorides ning puhastades terasid kaotavad nad ka toiduväärtust ehk nad ei toida enam hästi ega sisalda endas piisavas koguses vitamiine ning mineraalaineid. Sellisteks toodeteks on näiteks peenleib ning nisujahu, mida tuleks süüa võimalikult vähe. Mitmetes püramiidides pannakse nisutooted lausa maiustustega kõige kõrgemale levelile. Nisu asemel on soovitav süüa erinevaid teravilju nagu tatar, riis või kaer.
  • Kartul (ka maguskartul) sisaldab endas palju kaaliumi ning erinevaid vitamiine ning sarnaselt teraviljale hoiavad kartulid kõhu kaua aega täis. Vältida tuleks aga liiga rasvaseid kartulitooteid nagu friikartulid ning kartulikrõpsud.

 

Puuviljad ning köögiviljad

Järgmine level toidupüramiidis, mis on väga tähtis ning maitsev. Siia kuuluvad kõiksugused värsked, värvilised ning maitsvad puu ning juurviljad. Õunad, banaanid, paprikad, porgandid, tomatid ... nad kõik on väga tervislikud ning sisaldavad endas mitmeid erinevaid vajalike vitamiine ning mineraalaineid.

Päevas on soovitav süüa 5 portsjonit värsket toitu ehk ligikaudu 500g erinevaid marju, köögivilju või puuvilju.

 

Piima- ja lihatooted

Edasi kulgeb toidupüramiid veidikene erinevalt erinedes piima kogusega. Mitmed püramiidid soovitavad süüa rohkem kala ning kana ning vähem piima. Samas toovad mitmed püramiidid välja piimatoodete tähtsuse meie igapäevases dieedis. Olles aga Põhjamaa rahvas on piim meile väga oluline ning me naudime piimatooteid igapäevaselt.

Piim sisaldab endas piimavalku, milles on mitmeid aminohappeid tervisliku keha jaoks.

Rääkides aga lihast keskendume me: kalale, linnulihale, lihale ning munale.

  • Kalad ning mereannid sisaldavad suurtes kogustes oomega 3 rasvhappeid, mida on mujalt väga raske kätte saada. Rasvased kalad on väga tervislikud nii veresoonkonnale kui ka nahale.
  • Liha ning linnuliha on väga toitev ning nad sisaldavad ka mitmeid asendamatuid aminohappeid.
  • Munad on aga valgurikkad, nad sisaldavad aminohappeid, vitamiine ning mineraalaineid.

 

Rasvad

Rasvad on väga energiarikkad tooted kuid valides õiged ning tervislikud rasvad, saab keha neist kätte mitmeid erinevaid vajalike vitamiine, oomega 3 rasvhappeid ning kõike muud head.

Rasvadeks nimetatakse tooteid nagu pähklid, seemned, taimeõlid ning huvitaval kombel ka avokaadod, mida nimetatakse supertoiduks.

 

Püramiidi tipp

Kõige kõrgemale on tõusnud aga tooted, mida tuleks süüa kõige harvemini. Me juba teame, mis seal on: suhkur, valge nisu, šokolaad, sool.

Kuigi enamus tooteid, mida me sööma sisaldavad eelmisi toiduaineid, siis siinkohal peetakse silmas otseselt maiustuste, snäkkide, suhkrujookide söömist/joomist nagu jäätis, puding, sefiir, kommid, limonaad, krõpsud, saiakesed, pasta, moos jms.

See aga ei tähenda, et neid tooteid ei tohi üldse süüa, iga asjaga tuleb piire pidada ehk toitumises on väga tähtis mitte kõike liiga tõsiselt võtta. Me kõik vajame suhkrut ning iga päev ei jõua me süüa pähkleid või piisavas koguses juurvilju. Meil on nii häid kui ka halbu päevi ehk kõige tähtsam on süüa üldiselt tervislikult ning tõsta taldrikule võimalikult palju tervislike tooteid.

Püüdes aga olla võimalikult tervislik ning mööduda maistustest ning muudest rasvastest toodetest probleemideta võib abi olla internetist toidu tellimisega. Seda saab lihtsalt ning soodsalt teha megaturg.ee lehelt.